Domů Historie Technika Zásahy Naše činnost Rozdělení směn Akce Kontakty
Dnes je úterý 28.03.2023, svátek slaví Soňa a od 18:30 slouží směna č.4

Cvičení " LETADLO 2006 "

Autor článku : Tiskový mluvčí HZS MSK


  Čtvrteční taktické cvičení (15.6.) složek Integrovaného záchranného systému (IZS) s názvem Letadlo 2006, při kterém se simulovala srážka dvou letadel a následný zásah hasičů, zdravotníků, policie, armády a několika dalších subjektů na dvou známých letištích v Moravskoslezském kraji, prověřilo možnosti komunikace a koordinace jednotlivých složek, včetně dojezdových časů zásahových vozidel na letiště Ostrava-Mošnov a letiště Zábřeh v Dolním Benešově.
Šlo jednoznačně o největší taktické cvičení složek IZS v kraji od vzniku Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, tedy za posledních pět let. Zapojeno bylo přes 500 cvičících, včetně figurantů. K tomu lze přičíst celkem zhruba stovku pozorovatelů a novinářů, fotografů, kameramanů.
První hodinová část se uskutečnila na letišti v Mošnově. Prvnímu z letadel, které vyvázlo ze srážky nad Opavou pouze poškozeným křídlem (SAAB 340), se tu podařilo nouzově přistát. Z 28 figurantů a tří členů posádky nepřežil pouze jeden pasažér – měl srdeční infarkt. Další dva figuranti skončili se zlomenou rukou a otřesem mozku. Protože hlavní východ byl zablokován, všichni museli ven nouzovým východem na křídle, případně nákladovým prostorem. „Před přistáním jsme se museli skrčit, připásat se a hlavu strčit mezi kolena,“ líčil jeden z cestujících barvitě.
  Jako první přijela ke stojícímu letadlu hasičská jednotka letiště a začala jej mj. ochlazovat. Pak také přijely další tři profesionální jednotky z Ostravy, Nového Jičína a Bílovce a dobrovolní hasiči ze Studénky a Příbora. Samozřejmě sanitky rychlé lékařské pomoci a cizinecká policie, která pomáhala při evakuaci osob a jejich identifikaci.
Pro všechny byla zřejmě zajímavější druhá část cvičení, do které se čtyřhodinovým odstupem zapojily zcela jiné zásahové jednotky. Letadlo L 610 se neúspěšně pokusilo o přistání na letišti Zábřeh v Dolním Benešově, při dopadu se rozlomilo na několik částí a z nádrže postupně uniklo na ranvej zhruba 300 litrů kerosinu. V letadle a zvláště po okolí bylo rozeseto 40 figurantů z opavského červeného kříže, studenti Ostravské univerzity, obor zdravotnický záchranář, a s nimi studenti odborného učiliště požární ochrany ve Frýdku-Místku. Barvami se nešetřilo a výsledný efekt byl realistický. K tomu přispěl i skutečný vrak letadla a jeho části, rozptýlené na stovkách metrů plochy letiště.
  Někteří zranění se po havárii v šoku a zmateně pohybovali po letišti a křičeli, další vleže sténali. Jako první přijela Zdravotnická záchranná služba, která má stanici v Dolním Benešově, pak následovali profesionální a dobrovolní hasiči, Policie ČR, armáda. Také Česká inspekce životního prostředí a firma Dekonta, které se starají po prvotním zásahu hasičů o odstraňování následků nehod na životním prostředí (např. o dekontaminaci půdy od ropných a dalších látek). Po nich se po zemi i vrtulníkem na letiště dostali pracovníci Ústavu pro odborně technické zjišťování příčin leteckých nehod. Zástupci všech jmenovaných složek byly ve štábu velitele zásahu, který byl z HZS Moravskoslezského kraje.
  Zdravotníci a skupina hasičů se starali o oběti a zraněné, další hasičské jednotky hasily pěnou hořící kerosin, policejní pyrotechnici se postarali také o efektní výbuchy, hustý kouř a dým. Policisté zajistili uzavření prostoru letecké havárie a po likvidaci všech mimořádných událostí na technice hasičskými jednotkami vytvořili rojnici a začali pročesávat zhruba dvoukilometrový úsek, aby našli poslední mrtvé a zraněné. Zasahovaly jednotky HZS MSK z Ostravy, Opavy, Hlučína, dobrovolní hasiči z Dolního Benešova, Bolatic, Hlučína, Kravař, Hrabyně a Kobeřic.
Více než dvouhodinové cvičení v Dolním Benešově mělo tragické následky - ze 40 osob (včetně tří členů posádky) se podařilo přenést na triage (sektor zdravotníků) 13 zraněných a z nich zde ještě dva přes snahu lékařů zemřeli. O psychologickou pomoc zraněným a také zasahujícím se staral tým patnácti psychologů z HZS MSK, Policie ČR, armády a zdravotníků.
Například Armáda ČR (157. záchranný prapor z Hlučína) zajistila těžkou techniku na likvidaci následků havárie, pomáhala s hledáním raněných a měla na starosti týlové zabezpečení. Odpolední guláš z její kuchyně se povedl.
Všichni účastníci se snažili o to, aby bylo dopředu připraveno jen minimum, vyjížděli až po obvyklých signálech z běžných pracovních povinností, tedy nečekali nikde „za bukem“.
Výsledky cvičení, zaznamenaného několika videokamerami i fotoaparáty, se budou vyhodnocovat několik dní.
Na cvičení se pohybovalo několik oficiálních rozhodčích, kteří měřili dojezdové časy, rychlost a účinnost zásahů v jednotlivých sektorech, domluvu mezi jednotlivými složkami a další okolnosti kolem mimořádné události.
 

Cvičení " LETADLO 2006 " 15.06.2006 Cvičení " LETADLO 2006 " 15.06.2006 Cvičení " LETADLO 2006 " 15.06.2006 Cvičení " LETADLO 2006 " 15.06.2006 Cvičení " LETADLO 2006 " 15.06.2006

Programming Core Trade s.r.o. | Product by CoreWEB © 2011 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO | Mapa stránek